top of page

Eva Jandejsková

eva_jandejskova_v2.jpeg

Narodila se v r. 1947 v Praze. Po maturitě na gymnáziu zaměřeném na matematiku a fyziku vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor návrhářství užitkové a dekorační keramiky. Proslavila se svými originálními nástěnnými a závěsnými vázami, svícny a soupravami zajímavých tvarů. Její keramická díla poutají především ladností tvaru, elegantní barevností a nápaditým spojením funkčnosti s fantazií.

Další tvůrčí etapou autorky byly keramické kachle plné poetických příběhů a výjevů z historie, plastiky a rozměrné mozaiky.

 

Od 90. let rozšířila svou tvorbu o oblast malířskou. Obrazy jí nabídly další prostor k sebevyjádření i k jiné výrazové a tématické paletě. Plátno ale bylo pro autorku hluché, nemělo živost. Touha po plasticitě ji přivedla k vytvoření vlastního strukturovaného podkladu, na kterém využívá kombinované olejové a voskové techniky. Barvy a lazury nanáší štětci, ale i prsty a dlaněmi. Vnímá tak energii, která vychází z jejích rukou a vdechuje obrazům život. V obrazech najdete pohádky, poezii, biblická podobenství, mytologii, snové krajiny, zvířata i něhu běžného života.

Výstava probíhala od 16.11. - 14.12.2021

Salome I.jpeg
NOH_6593.jpeg
NOH_1579.jpeg
NOH_4252.jpeg
bottom of page